Ile mocy potrzebuje Twój komputer?

Niezależnie od tego, czy starasz się zrozumieć swój budżet domowego zużycia energii czy po prostu próbujesz zmniejszyć zużycie energii, musisz wiedzieć, ile energii zużywa twój komputer. I niestety nie jest to tak proste, jak spojrzenie na etykietę przyklejoną na tylnym panelu komputera.

Pobór prądu – komputer

Ale to nie znaczy, że to nie możliwe. Zamiast myśleć o komputerze, jako jednej niepodzielnej jednostce, wystarczy odkryć ile energii potrzebuje każdy z jego elementów. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Użycie energii dla komputerów stacjonarnych

Chociaż Twój komputer składa się z wielu różnych elementów, to jest pięć głównych elementów, które czerpią większość energii. Prawdopodobnie nie musisz szukać daleko, ponieważ pobór mocy wszystkich nie jest tak istotny jak tych podanych poniżej:

  • procesor
  • GPU – Graphics Processing Unit – karta graficzna
  • Pamięć RAM
  • Napędy danych
  • Zasilacz

Dobre wieści? Znajdowanie mocy dla komponentów komputera może być tak proste, jak przeszukiwanie Google. Tak wystarczy sprawdzić w wyszukiwarce, albo  szukać “specyfikacji technicznych”, które powinny zawierać szczegóły dotyczące mocy.

Mocy procesora może się znacznie różnić. Na przykład weź najniższą matrycę AMD Sempron 2650 APU (która jest dwurdzeniowa i potrzebuje tylko 25 W) w porównaniu z procesorem Intel Core i7-6900K (czyli ośmiordzeniowym, bardzo kosztownym i wymagającym 140 W). Przeciętny sprzęt AMD Ryzen 5 1600 (czyli sześciordzeniowy, który potrzebuje 65 W zasilania).

Waga mocy GPU również może się zmieniać. Kiedy piszę ten artykuł, może to nie wymagać dużej mocy (o ile mój sprzęt jest wolny od wirusów i zbędnych programów, które sam się instalują), ale podczas grania w Crysis 3,  ze wszystkimi ustawieniami graficznymi w bardzo wysokim levlu, mogą to być najbardziej pożądane element systemu. Większość GPU jest oceniana przez maksymalne pociągnięcie. Zintegrowany procesor graficzny, taki jak Radeon HD 8470D, może potrzebować nawet do 65 W, podczas gdy potężny GeForce GTX 1080 potrzebuje do 250 W przy dużym obciążeniu.

Napięcia w pamięci RAM są bardzo niskie. Dopuszczalna wskazówka do użycia wynosi około 4 W na moduł. D-RAM ma znacznie mniej statyczny pobór mocy niż S-RAM, ale podczas intensywnego czytania i zapisu zużycie energii może wzrosnąć do 10 W.

Wszystko zależy od technologii, (energooszczędne technologie EnergiaDirect.pl) starsze HDD vs. SSD i na przykład dysk twardy Seagate 1TB BarraCuda pracuje w zakresie od 5,3 W (modele 500 GB i 1 TB) i 8 W (modele 2 TB i 3 TB), podczas gdy podobny w cenie ale nowszy PNY CS1311 SSD pobiera 2,2 W będąc aktywnym i tylko 0,17 W gdy jest bezczynny.

Zasilacze mogą być przyczyną niedoboru energii

Zasilacz musi być w stanie zapewnić wystarczającą moc dla całego systemu. Ale oto coś, o czym możesz nie wiedzieć: zasilacz pobiera więcej energii niż potrzebne jest działanie systemu. Dzieje się tak, ponieważ pobiera zasilanie sieciowe (od ściany) i przekształca się w energię DC (dla elementów komputera) i traci energię podczas wymiany.

Korzystając z zasilacza o sprawności 50 procent, możesz wyciągnąć 800 W od ściany, aby zasilić system 400 W. Dlatego zasilanie wysokiej sprawności jest tak istotne i należy to wziąć pod uwagę jako jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie następnego zasilacza.

Zasilacze nie są równie „atrakcyjne” w swoich opcjach jak procesory i karty graficzne, ale są to kluczowe komponenty komputerowe, Absolutnie nie można ich pominąć.

Można oszacować zużycie energii przez komputer

Większość komponentów wewnątrz komputera ma określone minimalne i maksymalne rysunki poboru mocy, a ponieważ kontrola jakości jest tak napięta, a producenci pragną się wybić i stworzyć PC mocny ale energooszczędny. Chcą aby ich sprzęt zyskał opinię najlepszego na wielu płaszczyznach.

Użycie energii dla monitorów

Monitory stały się symbolem statusu wśród użytkowników zaawansowanych w pracy np. grafików, czy graczy. Im więcej monitorów masz przy stacji roboczej, tym bardziej wykorzystujesz sprzęt. Tendencja ta staje się nawet łatwiejsza do uzasadnienia, gdy zdajesz sobie sprawę, że wiele monitorów naprawdę zwiększa wydajność twojej pracy.

Ale jeśli zużycie energii jest głównym problemem, warto rozważyć ponownie ile monitorów potrzebujesz. Pomimo tego, że nowoczesne monitory LCD są bardziej efektywne niż stare CRT, ich potrzeby energetyczne są wciąż znaczne. Rozmiar ma nieznaczny wpływ. Ponieważ wielkości monitorów są mierzone wzdłuż przekątnej, każdy dodatkowy cal rzeczywiście reprezentuje wykładniczy wzrost całkowitego rozmiaru ekranu. Dla proporcji 16: 9, monitor 21-calowy ma obszar ekranu 187 cali, a 27-calowy monitor ma obszar ekranu 311 cali – 66 procentowy wzrost, ale to nie oznacza 66 procent więcej energii.

Na przykład porównaj 23-calowy ASUS MX239H z 27-calowym urządzeniem ASUS MX279H. “Typowe zużycie energii” każdego z nich wynosi odpowiednio 22 W i 29 W, co oznacza wzrost o 31 procent. Znaczący? Pewnie. Wystarczy, aby skierować Cię na mniejsze okno ekranu? Nie całkiem. W skali roku mniejszy sprzęt to jakieś 13 złotych oszczędności na energii dla firm, przy wielu monitorach może to być pomysł na oszczędności, ale wygoda przede wszystkim.

https://energiadirect.pl/poradniki/ile-pradu-pobiera-laptop

Typ ekranu ma znaczenie. Od dawna polecamy monitory LED nad tradycyjnymi monitorami LCD. Dla ludzi świadomych technologia ma znaczenie, a ta idzie w parze z poborem energii. Porównaj LED ASUS PB278Q z wyświetlaczem ASUS MG279Q LCD, gdzie różnica wynosi odpowiednio 25 W i 39 W.

Więc jeśli chcesz zmniejszyć ilość energii jak najwięcej, przejdź do najmniejszego monitora LED.

Najbardziej oszczędność energii między monitorem 15 W i 40 W, i gdy masz konfigurację wielu monitorów. Dla prostej trójstanowiskowej stacji roboczej jest to różnica między 45 W a 120 W.

Jak złagodzić straty energii w monitorze?

Wygaszacze ekranu nie pomogą oszczędzać energii  Zamiast tego przejdź do ustawień systemu operacyjnego i ustaw wyświetlacz, aby automatycznie wyłączyć po 10 minutach braku twojej aktywności. Lub nawet lepiej, niech cały system się wyłączy. Jest wiele sposobów, aby ustawić to w sposób wygodny dla Ciebie .

 Potrzeby zasilania komputera

Niemal niemożliwe jest nadanie “średniej mocy” nowoczesnym komputerom. Słaba kompilacja, która jest używana tylko do przeglądania sieci, nigdy nie przekracza 100 W, podczas gdy najwyższej klasy konstrukcja, która uruchamia duże gry, może potrzebować 1000 W w ciągu godzin.

Są trzy rzeczy, które można powiedzieć z całą pewnością:

  • Laptopy używają mniej energii niż komputerów stacjonarnych.
  • Moc bieżąca jest większa niż się spodziewasz, więc wyłącz komputer, gdy nie jest używany.
  • Jeśli nigdy nie robisz niczego intensywnego (np. Gry, edycja wideo), możesz zaoszczędzić więcej energii.
  • Do zestawu PC zalicza się inne urządzenia, np. skanery, drukarki, dowiedz się na nich oszczędzać.

Ile wat ma drukarka?