Ile prądu bierze komputer?

Masz komputer stacjonarny? Dowiedz się ile pobiera energii elektrycznej i czy jest przyczyną wysokich rachunków.

Zużycie energii

Standardowy komputer stacjonarny wykorzystuje od 65 do 250 watów. Jak możemy sprawdzić, ile prądu pobiera komputer? Najlepiej użyć do tego specjalnego sprzętu pomiarowego. Jeśli jednak takiego nie posiadamy to informacje tą można pozyskać od producenta sprzętu albo z karty czy nalepki informacyjnej.

Monitor

Oczywiście sam komputer to nie wszystko, trzeba także brać pod uwagę monitor. Jeśli mamy monitor LCD czy LED to zużycie nie będzie kolosalne, ale jeśli mamy stary CRT to pobór może wynieść nawet 80 watów.

Odczytanie poboru energii

Każdy sprzęt powinien mieć etykietę, na której znajduje się informacja o poborze energii. Niestety w przypadku komputerów nie są to miarodajne dane, bowiem na karcie czy etykiecie podaje się maksymalne zużycie energii przez komputer. Przykładowo, komputer  o poborze 300 watów w rzeczywistości może pobierać średnio 100 czy 150 watów.

Co wpływa na zużycie energii przez komputer?

Komponenty komputera mają wpływ na jego zużycie prądu. Mam tu na myśli przede wszystkim pamięć RAM, pamięć podręczną, szybkość i generacje proces oraz wielkość rejestru na CPU.

Energy Star

Od 2007 roku na komputerach, które wyróżniają się energooszczędnością znajduje oznaczenie Energy Star.