Ile prądu ma wiertarka?

Wiertarka akumulatorowa jest przenośnym elektronarzędziem, wyposażonym w mocowania wiertła. Obecna u każdego mechanika lub w przyborniku DIY. Obecnie to wiertarki akumulatorowe są podstawowymi elektronarzędziami, które pozwalają na zainstalowanie jakichkolwiek opraw, pomagają rozbierać niemal wszystko. Istnieje wiele czynników do rozważenia przy zakupie wiertarko. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze wiertarki akumulatorowe do swoich potrzeb, oraz odkrywamy ile prądu pobiera wiertarka.

Wiertarki akumulatorowe można podzielić na cztery różne rodzaje, każdy zaprojektowany do rozwiązania konkretny pracy:

 • Wiertarkośrubokręt
 • Wiertarki zwykła, domowa
 • Wkrętarka udarowa
 • Narzędzia akumulatorowe

Wiertarkośrubokręt

Kierowca akumulatorowa wiertarki, jak sama nazwa wskazuje, główną funkcją wkrętarki akumulatorowej jest napędzanie śruby. Nie są one właściwe do wiercenia otworów, przydatne tylko to przykręcania i odkręcania śrub. Typowe wkrętaki bezprzewodowe pracują w zakresie od 2,4 do 10,8 woltów.

Wiertarki zwykła, domowa

Tego typu wiertarki są najczęściej nabywany rodzajem wiertarek akumulatorowych, które odpowiadają potrzebom najbardziej wszy kich domowników. To uniwersalne narzędzie jest zdolne do wiercenia otworów w drewnie lub metalu a także z łatwością do wkręcania i wykręcania śrub bez względu na to, gdzie są one potrzebne. Bezprzewodowe wiertarki charakteryzują się zwykle mocą od 7,2 V do 20 V lub wyższym.

Bezprzewodowa wiertarka wyposażona jest w regulowane sprzęgło do regulacji momentu obrotowego wiertła, albo moc przędzenia i regulowany uchwyt, który może pomieścić różne rozmiary wierteł czy też szczotki obrotowe szlifierki, druciane koła, i inne akcesoria.

Wkrętarka udarowa

Najlepsza do pracy w trudnych warunkach, tu akumulatorowa wiertarka może się nie sprawdzić, mocniejsze są urządzenia zasilane prądem z sieci. Sprawdź ile prądu pobiera wiertarka. Wiertarka udarowa, w skrócie działa tak. Kiedy kierowca obrotowa odczuwa opór, to automatycznie zwiększa poziom momentu obrotowego, aby zapobiec ślizganiu się. Funkcja ta eliminuje potrzebę otworu pilotażowego. “Udarówki” zazwyczaj wskazują się w mocy od 14,4 do 20 woltów. Wiertarka udarowa jest najmocniejsza, z tych czterech rodzajów wiertarek. Wszystko po to aby móc służyć do przewiercania twardych powierzchniach, takich jak cegły lub betonu.

Moc wiertarki

Podstawowym wskaźnikiem, który określa siłę wiertarki jest napięcia akumulatora, które może być w zakresie od niskiego z 2,4 V do tak wysokiego jak 36V 40V (MAX). Chociaż samo napięcie nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z najlepszym sprzętem. Gdyż liczą się także inne parametry i wykonanie. Wiertarki niższego napięcia są dobre dla lekkich zadań, takich jak wymiana zawiasów w drzwiach, montaż wiszących ramek do zdjęć, wiercenie otworów w suchej zabudowie lub innych podobnych zadań oświetleniowych. Z drugiej strony, specjaliści, którzy pracują w budownictwie najprawdopodobniej wybiorą mocniejsze modele, które mogą być używane do wiercenia w murze lub stali. Innym wskaźnikiem jest „moment obrotowy”. Moment jest miarą siły skręcająca, to z punktu widzenia fizyki to samo co siła, z tą różnicą, że jest to siła w ruchu obrotowym. Urządzenie do pomiaru momentu obrotowego w USA to funty cal lub Nm funty, stopy, a jednostce SI momentu obrotowego jest niutonometrów (Nm).

Rodzaje baterii oraz ładowarki akumulatorów

Bateria akumulatorowa,  jest kluczowym czynnikiem, który determinuje cenę wiertarki bezprzewodowej. Wiertła bezprzewodowe z nowej technologii baterii (litowo-jonowe, niklowo-metalowo-wodorkowych) zwykle kosztują więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki niklowo-kadmowych.

Większość nowych modeli będzie korzystać z technologii litowo-jonowy (Li-Ion). To baterie, które nie tylko oferują większą moc, ale i wytrzymują o wiele dłużej, są też znacznie lżejsze niż niklowo-kadmowe (NiCd). Obecnie baterie litowo-jonowe są najmniejsze i najlżejsze akumulatory na rynku energetycznym i technologicznym.

Choć droższe, akumulatory litowo-jonowe są jednym z najbardziej popularnych typów akumulatorów do urządzeń przenośnych, z jednym z najlepszych gęstości energii, a powolna utrata ładunku sprawia, że nie trzeba ich często ładować. Akumulatory litowe są też bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają metali toksycznych (inne zawierać ołów i kadm). Aby w pełni korzystać z akumulatora, można także rozważyć jego Amperomierz (Ah). To wskazuje, jak długo bateria będzie działać. Niektóre modele wyposażone są w 2 baterie, dzięki czemu użytkownik może na jeden cykl ładowania napełnić obie bateria i korzystać z nich naprzemiennie. Jest to bardzo wygodne, ponieważ pozwala użytkownikowi użyć wiertarki bez czekania na ładowanie baterii. Ponadto niektóre marki, takie jak Black & Decker posiada wymienne baterie, a to dodaje wygodę.

Ładowarka, jest kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Istnieją dwa typy ładowarek: Szyboładujące i wolnoładujące. Szybkie ładowarki mogą w pełni naładować akumulator, nawet w 15 minut, podczas gdy powolne ładowarki działają kilka godzin, aby w pełni uzupełnić napięcie akumulatora.

Trzeci typ zwany Inteligentna ładowarka jest obecnie dostępna na rynku, w którym znajduje się lampka kontrolna, która informuje użytkownika, jak daleko posuwa się proces ładowania. Automatycznie wyłącza się, aby zapobiec przegrzaniu baterii. Przeładowanie  prowadzi do uszkodzenia baterii.

Wbudowana dioda LED

Niektóre modele mają wbudowaną diodę LED, które oświetlają miejsce wiercenia. Może to być bardzo przydatne, szczególnie podczas pracy na ciemnych kątach.

Tarcze ciepła i chłodzenie

Funkcja ochronna wiertarki przed przegrzaniem, dzięki czemu można użyć wiertarki nieprzerwanie przez dłuższy okres czasu.

Akcesoria

Przydatne akcesoria są również mile widziane, mogą być całkowicie niezbędne. Przykładami są wbudowane w poziomie, uchwyt pomocniczy bezkluczowy uchwytu itp.

DeWalt DCD780C2 20-Volt Max litowo-jonowy 1,5 Ah

 • Dwubiegowa – 0-600 obr./min i 0-2,000 RPM.
 • Dostarcza moc na najwyższym poziomie.
 • Doskonała wydajność w lekkich i średnich zastosowań wiertniczych.
 • Lekkie (3,4 funta).
 • Pracuje ciszej niż w większości innych wiertarek akumulatorowych 20-Volt.
 • Ergonomiczny uchwyt zapewnia komfort i kontrolę.
 • Wbudowana lampa LED pracy.
 • Szybkie ładowanie w 30 minut.
 • Wyposażony w dwa akumulatory litowo-jonowe 1,5 Ah.

Milwaukee 2650-21 18-woltowy akumulator litowo-jonowy Compact Impact Driver Kit

 • Dostarcza 2200 RPM i 1400 w kategorii wiodącą Nm momentu obrotowego.
 • Wiertła jedną ręką-załadunek.
 • Wbudowane oświetlenie diodowe oświetla powierzchnię roboczą.
 • Zmienna prędkość spust, aby dokładnie kontrolować 0-2,200 RPM.
 • Kompaktowy i lekki (zaledwie 3,5 funta).
 • Obejmuje 2 18-woltowe baterie litowo-jonowe.
 • Szybkie ładowanie baterii.
 • 5-letnia gwarancja.