Ile prądu pobiera płyta indukcyjna?

Niektórzy z nas nie mają dylematu, co wybrać płyta gazowa, indukcyjna czy ceramiczna elektryczna. Wybór dla nich jest prosty, decyduje cena, a kuchenkę gazową można już kupić za 400 złotych. Jak działają poszczególne rodzaje urządzeń i jakie są ich słabe oraz mocne strony? Może z czasem, staniemy przed wyborem, co wówczas wybierzemy?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, że indukcja w skrócie, oznacza, możliwość wytwarzania energii elektrycznej za pomocą magnetyzmu. Wynika to z prostego faktu, że elektryczność i magnetyzm nie są odrębne, ale to dwa różne aspekty tego samego zjawiska bazowego. Metoda gotowania na płycie indukcyjnej wykorzystuje zjawisko elektromagnetyzmu, aby stworzyć pole magnetyczne między patelnią, która musi charakteryzować się wysoką zawartością żelaza a cewkami umieszczonymi pod szklanym blatem. Prąd przepływa przez cewki magnesu miedzi w płycie indukcyjnej, tworząc fale elektromagnetyczne. Energia przechodzi przez płytą bezpośrednio do naczynia, tworząc – zjawisko indukcji – prąd, który z kolei wyzwala ciepło.

Jakie są zalety płyt indukcyjnych?

Nie sposób się oparzyć, szklana płyta nie nagrzewa się pod naciskiem dłoni, ponieważ indukcja oddziałuje tylko na metal ferromagnetyczny. Ciepło wytwarzane jest tylko w bezpośrednim kontakcie z metalowym naczyniem, wytwarzane jest pod spodem, ma taką samą wielkości jak naczynie. Nic nie stanie się nawet jak na włączonym urządzeniu indukcyjnym coś rozlejemy. Dlatego wydajność tych płyt jest większa w porównaniu z płytami ceramicznymi lub gazowymi. Gotowanie z indukcją ma szereg zalet w stosunku do gotowania na gazie lub promieniowaniu elektro-ceramicznym. Technologia indukcyjna pracuje bez straty ciepła do otoczenia aż  90% ciepła wytwarzanego używane jest do gotowania żywności, więc praktycznie żadna energia nie jest marnowana. Ale można też wyliczać minusy, na pierwszym miejscu spora cena. Stracimy, jeśli będziemy gotować w garnkach z aluminium, szkła czy stali szlachetnej, może uda się zagotować potrawę, ale potrwa to dużo więcej czasu i stracimy więcej prądu, a kuchenki indukcyjne mają moc nawet 7400 wat. Gotujemy zwykle na 2-3 polach, a każda z obiadowych potraw musi gotować się średnio nawet 40 minut do godziny. Ile prądu pobiera więc płyta indukcyjna?

KOSZT ZAGOTOWANIA 1 LITRA WODY

Na ugotowanie litra wody (nie skupiajmy się na tym jakiej będzie temperatury, obliczmy średnie wartości) gazowa kuchenka potrzebuje na to około 6 min. Płycie ceramicznej zajmie to ok. 8 min, rekordzistką jest płyta indukcyjna – 4 min).

Oznacza to, że średni pobór energii kuchenki indukcyjnej wyniesie ok. 0,098 kWh, płyta ceramiczna zużywa ok. 0,164 kWh, a gazu zużyjemy nawet ok. 0,0222 m3. Biorąc pod uwagę ceny prądu i cenę gazu, to koszt zagotowania na gazie będzie najniższy, w okolicy 4,5 gr. Obecne koszty energii prawią, że zagotowanie litra wody wyniesie w przypadku kuchenki indukcyjnej trochę ponad 5 gr. Najdrożej wychodzi gotowanie na płycie ceramicznej – prawie 7 gr.

Zobacz: