Ile prądu pobiera laptop?

ile prądu pobiera laptop czytaj na EnergiaDirect.pl – porównywarka cen energii elektrycznej

O wiele łatwiejsze jest oszacowanie zużycia laptopa w porównaniu do jednostki stacjonarnej, z jednego powodu: zużycie energii przez laptop jest ograniczone do maksymalnej mocy zasilacza (ładowarka akumulatorowa AKA). Jeśli tak nie było, możesz napotkać drenaż baterii, ale to zbyt trudne do wyjaśnienia.

Przyjrzyjmy się zużyciu energii na trzech poziomach laptopa

  • 11,6-calowy Samsung Chromebook 3 posiada zasilacz 40 W, który pasuje w zgodzie z jego swobodnej konstrukcji użytkownika i długotrwałą żywotność baterii.
  • 15,6-calowy Lenovo ThinkPad P50 posiada zasilacz 170 W, co jest wystarczające dla jego celów, jako stacja robocza firmy.
  • 17,3-calowy Razer Blade Pro V2 posiada zasilacz 250 W, który ma sens z Intel Core i7-7820HK i GeForce GTX 1080. Ta sprawa została zbudowana, jako ostateczny laptop do gier i potrzebuje do tego dużo mocy.

Jak widać, laptopy wykorzystują znacznie mniej energii niż komputery stacjonarne. Procesory i GPU dla komputerów przenośnych są specjalnie zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować zużycie energii (zwłaszcza, gdy system pracuje na biegu jałowym), a te dwa składniki stanowią lwią część zużycia energii w systemie.

Należy również pamiętać, że laptop będzie używać tylko mocy znamionowej przy obciążeniu adaptera przy dużych obciążeniach. Przez większość czasu energii z sieci ucieknie znacznie mniej. Ile mniej? Jedynym sposobem na sprawdzenie się jest samodzielne zmierzyć zużycie energii, ale przeciętnie, bezczynne zużycie energii może wynosić od 20 W (dla Chromebooka) do 50 W (dla laptopa do gier).

Sprawdź jak odkryć zużycie – kalkulator energii elektrycznej EnergiaDirect.pl