Jak płacić mniej za prąd?

Po decyzji URE będzie można w 2017 roku nieco zaoszczędzi, ale jedynie na kosztach prądu, gdyż dystrybucja poszła w górę. 

Według grudniowych decyzji URE  w 2016 roku gospodarstwa domowe mają szansę wydać nieco mniej na energię elektryczną. Jak można zamienić to „nieco” na “więcej”? Sprawdź najpierw jaką masz taryfę i czy nie warto jej zmienić

Umowy, rozliczenia i faktury nie pomagają podjąć decyzji o zmianie taryfy, czy dostawcy. Odbiorca gubi się w gąszczu oznaczeń i liczb pisanych jakby szyfrem i zazwyczaj boi się, żeby przede wszystkim nie pogorszyć swojej sytuacji. Spróbujmy jednak wyjaśnić co w tej “szyfrowanej” korespondencji piszą do nas sprzedawcy prądu.

Taryfa za prąd dla klientów indywidualnych w polskich warunkach występuje w dwóch podstawowych wariantach i kilku mniej popularnych.

G11 – taryfa niezmienna, jednostrefowa

TEN WYBÓR BĘDZIE NAJLEPSZY DLA OSÓB, KTÓRE KORZYSTAJĄ Z DOMU/MIESZKANIA, A TYM SAMYM Z ENERGII ELEKTRYCZNEJ, W MIARĘ RÓWNOMIERNIE, NIEZALEŻNIE OD PORY DNIA, CZY TYGODNIA.

Przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia taka sama. Stawka za kWh nie zmienia się.  Z punktu widzenia kogoś kto  chce zmniejszyć rachunki to jest jej największa wada bo nie poszerza ona zbytnio możliwości. Nie pozostaje właściwie nic innego jak starać się ograniczyć zużycie.

Jej podstawową zaletą jest za to pewien komfort. Użytkownik nie musi, w momencie kiedy pojawia się potrzeba włączenia pralki, zmywarki, czy dogrzania mieszkania ,zastanawiać się nad tym, czy właśnie jest dobry moment.

Zmiana taryfy to jeden ze sposobów na oszczędność. Sprawdź, czy nie warto zmienić sprzedawcy energii?

G12 –taryfa dwustrefowa

 

Występuje ona w kilku wariantach

  1. Godzinowy – przeważnie 14 godzin w ciągu dnia to taryfa droższa, 10 tańsza. Zazwyczaj ten podział układa się tak: 6-13 i 15-22 oraz odpowiednio 13-15 i 22-6.

Godziny, kiedy prąd jest tańszy przeznaczone są m.in. do używania urządzeń, które pobierają więcej energii. Użytkownicy tej taryfy właśnie na ten czas planują użytkowanie pralek, zmywarek, odkurzaczy, czy sprzętu do ogrzewania: pomp ciepła, pieców akumulacyjnych, bojlerów.

  1. Z podziałem na określone dni: taryfa G12w – rzadziej stosowana niż godzinowa, ale działająca na podobnej zasadzie. Zakres obowiązywania tańszych stawek dotyczy weekendów, zazwyczaj także świąt.

BĘDZIE DOBRĄ PROPOZYCJĄ DLA LUDZI ZAPRACOWANYCH W CIĄGU TYGODNIA, KTÓRZY W DOMU POJAWIAJĄ SIĘ GŁÓWNIE WIECZORAMI W DNI POWSZEDNIE ORAZ SPĘDZAJĄ W NIM CZAS PODCZAS WEEKENDU.

Obie taryfy szczególnie opłacalne mogą być dla osób ogrzewających mieszkania przy pomocy urządzeń elektrycznych i używających prądu do podgrzania wody (ogrzewanie w pełni pracuje wtedy, kiedy mieszkańcy są w domu, więc w godzinach gdy prąd jest tańszy).

W G12w podobnie jak w przypadku taryfy G 12 podział stawek też zależy od godzin w ciągu dnia, ale także dni tygodnia.

Okres szczytowy, kiedy energia jest droższa, przypada w dni robocze zazwyczaj w godzinach 6-21. Od 21 do 6 prąd jest tańszy.

Trzeba zaznaczyć, że ten podział może być różny u różnych sprzedawców. Cześć z nich w ramach taryfy G12 proponuje jeszcze np. dwie godziny wczesnym popołudniem.

Taryfy G12 i G12w różnią się cenami. W wersji weekendowej prąd zarówno w szczycie jak i poza nim jest nieco droższy niż w standardowej taryfie G12.

Jednak w zamian za to użytkownik w skali tygodnia ma więcej tańszych godzin do wykorzystania, bo niższa cena jest także w soboty i wszystkie dni ustawowo wolne od pracy, przez cała dobę.

Oba rozwiązania preferują świadomych użytkowników. Chcąc uzyskać pożądany efekt powinniśmy dostosować nasze zwyczaje związane z używaniem energii elektrycznej

Taryfa przedpłatowa

Jej zasady są podobne jak w przypadku każdej usługi pre-paid – czyli aby korzystać musimy wykupić wcześniej określoną ilość konkretnego towaru – czy to będą minuty na rozmowy, czy kilowatogodziny.

Zalety:

– pełna kontrola wydatków.

– znacznie obniżona lub zupełny brak opłaty abonamentowej.

Wady:

– konieczność stałego monitorowania ile prądu jeszcze zostało.

– podwyżki cen prądu najszybciej dotyczą zawsze osób korzystających z tego rodzaju rozliczeń.

W ramach korzystania z przedpłaty również można wybrać taryfę G11 lub G12.

W przypadku rozliczeń w taryfach G12 i przedpłatowej konieczna jest wymiana licznika. Dystrybutor robi to na własny koszt.