Ile prądu pobiera lodówka?

Oszczędna czy duża, a może wielkość nie ma znaczenia liczy się coś innego? Wybrać dobrą lodówkę to nie lada wyczyn. Zwykle wybieramy lodówkę na biorąc pod uwagę kilka sposobów, ale to – oszczędność energii powinno mieć największe znaczenia, chociaż nie zawsze są tego zwolennicy.

Ile prądu pobiera lodówka?

Brak jednoznacznej odpowiedzi, każdy model lodówki ma swój własny profil zużycia. Niby można powiedzieć, że te w klasie A+++ będą bardziej oszczędne, ale wówczas pojawia się pytanie czy faktycznie zaoszczędzę na energii, kiedy wybiorę droższy model w wyższej klasie? Warto to przeliczyć, uprzedzamy, że takie obliczenia możecie wykonać sami.

Ile prądu pobiera lodówka klasy A+

Sprzęt z etykietą „A+” Marki Whirlpool o pojemności chłodziarki 227 litrów, zamrażarki 111 litrów, kosztuje 1299 zł. Etykieta pokazuje, że sprzęt zużywa rocznie 309 kWh energii. Nie ma w nim ulepszeń, brak funkcji No Frost, systemów chłodzenia, jest tylko jeden agregat. Przy założeniu, że kWh jednostka energii kosztuje 0,66 zł (średni koszt prądu brutto w Polsce  z dystrybucją). Po obliczeniach 309 kWh razy cena energii 0,66 zł tj. użytkowanie tego urządzenia w ciągu roku będzie nas kosztowało 203,94 zł koszty rachunku za energię.

Ile prądu pobiera lodówka klasy A++

Chłodziarko-zamrażarka  klasy „A++” o podobnych pojemnościach jak ta powyższa, aby nie było wielkich przekłamać, tej samej firmy kosztowała  by 1699 zł. Rocznie zużyje 242 kWh energii, za co zapłacimy 159,72 zł.

Ile prądu pobiera lodówka klasy A+++

Najbardziej oszczędna lodówka to ta w klasie „A+++” ale jej koszt to w naszym wypadku 2099 zł. Roczny pobór energii jest wyraźnie mniejszy od dwóch poprzednich sprzętów, wynosi 160 kWh. W ciągu roku za prąd powinniśmy zapłacić 105,60 zł.

Warto kupić sprzęt klasy A+++?

Producenci mówią, że tak, a obliczenia? Za lodówkę w klasie A+ zapłacimy 1299 zł –koszt prądu to 203,94 zł rocznie. Klasa A+++ zawsze będzie trzymać cenę, zwłaszcza, jeśli będzie naszpikowana elektroniką, koszt zakupu 2099 zł, koszt energii el.105,60 zł/rok.

Różnica w cenie równo 800 złotych

Różnica na kosztach energii 98,34 złotych

Po ilu latach koszt ten się wypłaci, po około 8 lat. Co wówczas stanie się z lodówką? Przecież obecne sprzęty nie są już tak wytrzymałe jak dawniej, nie opłaca się naprawa a gwarancja wygasa po 2 latach.

Warto kupić sprzęt klasy A+++, ten przykład pokazuje, że nie bardzo. Sprzęty klasy A+++ mają dodatkowe atutu, są ciche, mało obsługowe (nie trzeba ich tak często rozmrażać, zawarto w nich dodatkowe unowocześnienia.