Ile prądu pobiera ładowanie… laptopa, telefonu i smartfona?

Patrząc na licznik energii elektrycznej nie dowiesz się ile kosztuje Cię ładowanie urządzeń elektrycznych. Chociaż do roku 2020 wszyscy mamy posiadać inteligentne liczniki to nie oznacza, że tym samym możemy zrezygnować z oszczędzania energii. Rezygnujemy jedynie z odczytów licznika i szacunkowych rachunków.

Ile wat..?

Jeśli chcesz zmierzyć, ile wat pobiera dane urządzenie podczas ładowania (lub działania) można kupić miernik mocy za około 100 złotych, który podłącza się do gniazdka sieciowego, a urządzenia do miernika. Jego odczyt poda aktualny pobór mocy, monitoruje moc z upływem czasu i wylicza średni pobór mocy – jest użyteczny w przypadku drukarek i innych produktów, które nie pobierają stałe ilość energii. Miernik to taki domowy kalkulator cen prądu.

Wracając do poboru kWh, ważne jest ile płacisz za kilowatogodzinę. Jeśli masz 1000 watową żarówkę i włączysz ja na godzinę, to pobierze ona z sieci 1 kWh (1000 watów = 1 kWh). Jeśli masz czajnik o mocy 2000 wat, użyje on 1 kWh w ciągu 30 minut. Taka to matematyka.

Jeśli wiesz, co decyduje o tym jak dużo energii jest wykorzystywane przez urządzenie aby mogło ono pracować, jak i ile to kosztuje, czas abyś obliczył ile kosztuje naładowanie IPada.

Ile to kosztuje ładowanie iPada?

Użyjmy nowego iPad Pro jako przykładu. Czas ładowania to 4,5 godziny, aby naładować pustą baterię stanu pełnego, posiadamy ładowarkę 12W. Więc będzie czerpać 12W przez 4,5 godziny, zakładając że w tym czasie iPad będzie wyłączony, ale nie będziemy go używać.

12W, w kilowatach to jest 0.012kW. Więc mnożąc to przez 4,5 godziny mamy 0,012 x 4,5 = 0,054

Zatem Pro iPad wykorzysta 54W do naładowania. Aby obliczyć koszt, wystarczy pomnożyć, koszt za kilowatogodzinę przez ilość energii zużywanej 0,66 zł x 0,054 = 0.03564

Ile kosztuje ładowanie telefonu?

Jak opracować koszt ładowania telefonu – proponujemy przykładowe obliczenie kosztu ładowania laptopa. Nasz sprzęt to Dell XPS 13 ładowanie od zera trwa trzy godziny, ładowarka ma moc 45W, dane te odczytasz na naklejkach dostępnych na sprzęcie. Obliczenie jest następujące:

0,045 x 3 = 0.135    0,66 x 0,135 = 0,0891 zł

Obliczenia nie są trudne zobacz ile kosztować będzie ładowanie telefonu przez całą noc, nie ma to nic wspólnego z oszczędzaniem prądu.