Ile prądu pobiera odkurzacz?

Idealny odkurzacz to jaki? Nowoczesne modele oczyszczają powietrze z alergenów. Można nimi odkurzać nawet po ciemku. I są tak ciche, że pozwalają sprzątać i jednocześnie słuchać radia.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ O ODKURZACZU:

  • Klasa energetyczna Świadczy nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii podczas pracy, ale też jak skutecznie sprząta. Najlepsze są sprzęty o klasie energetycznej A, najsłabsze G. Więcej o etykiecie energetycznej czytaj na stronie EnergiaDirect.pl gdzie najtańszy prąd.
  • Klasa reemisji kurzu, czyli czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza jest szczególnie istotna dla alergików. Powinni oni wybierać odkurzacze z reemisją kurzu A i wysoką skutecznością filtra.
  • Waga, wielkość, głośność. Gdy odkurzacz jest lekki, łatwiej się z nim przemieszczać, zwłaszcza po dużym domu. W małych mieszkaniach sprawdza się maty sprzęt. Dobry odkurzacz działa cicho (ok. 70 decybeli).
  • Zasięg pracy. Niektóre kable mają nawet kilkanaście metrów. Cały dom można odkurzyć bez przełączania sprzętu do innego gniazdka. Przy dużych mieszkaniach, zwłaszcza ze schodami, warto wybrać taki model, by przewód byt jak najdłuższy.
  • Akcesoria. Ważne są specjalne szczotki, przeznaczone m.in. do tapicerek i turboszczotka do sierści. Rury teleskopowe ułatwiają odkurzanie karniszy i sufitów.
  • Sita ssania odkurzacza określa, z jaką prędkością powietrze przedostaje się do jego wnętrza. Jej optymalna wartość wynosi 4560 litrów/ sekundę. Niestety, nie zawsze producenci podają tę informację w opisie.

Etykieta odkodowana najlepszy odkurzacz –

  1. Klasa energetyczna od A. 2. Średnie roczne zużycie energii najlepiej, gdy wynosi mniej niż 28 kWh. 3. Głośność – kasa A albo B. 4. Klasa reemisji kurzu od A do C. 5. Klasa skuteczności. To zbieranie kurzu na dywanach i podłogach twardych.

Dodatkowo odkurzacze można podzielić na:

PRZYJAZNY DLA KRĘGOSŁUPA np. Samsung VC15QSNMARD za 278 zł. Jest zatem bardzo tani. mały i zwinny, idealny do kawalerek. Ma wyjątkowo poręczny specjalny pojemnik na kurz, który można bardzo łatwo opróżnić i dokładnie umyć, bez obaw, że cała jego zawartość wyląduje na podłodze. Długie ramię szczotki pozwala się wyprostować podczas sprzątania. Poza tym, dzięki przyciskom umieszczonym na rączce, nie musimy się schylać, gdy chcemy np. podczas odkurzania zmienić moc urządzenia.

DOTRZE W KAŻDY KĄT np.  Thomas Crooser Parquet 2.0, za 999 zł. Dzięki uniwersalnej szczotce z oświetleniem LED można nim dokładnie posprzątać w każdym ciemnym zakamarku. Szczotka do parkietów pozwala odkurzyć miejsca nawet pod meblami na krótkich nóżkach. Kolka odkurzacza obracają się o 360 stopni, więc szybko się go przesuwa. Łatwo też udaje się wyjąć paten i założyć nowy worek na kurz. A praktyczny uchwyt umożliwia przymocowanie akcesoriów aż w dwóch miejscach: przy rączce oraz z tylu urządzenia.

POGROMCA SIERŚCI ZWIERZĄT to Zelmer Jupiter ZVC425HT, cena569 zł. Ma niezwykle skuteczną turboszczotkę, która z łatwością radzi sobie z sierścią psów czy kotów, a także najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami na dywanie. Posiada również szczotkę z naturalnym włosiem, bezpieczną dla delikatnych podłóg. Poza tym ma dodatkową ssawkę, dzięki której wyczyścimy każdą szczelinę. Po skończeniu porządków akcesoria wkładamy do schowka, który jest w obudowie odkurzacza.

DO DOMU i SAMOCHODU Bosch BBHMOVE5, za 399 zł. Może służyć, jako standardowy odkurzacz pionowy, a po rozłożeniu staje się ręczną dmuchawą, np. do sprzątania wnętrza samochodu. Dzięki regulacji poziomu mocy można dostosować tryb pracy odkurzacza do rodzaju czyszczonej powierzchni. Idealny do odkurzania parkietów, trudno dostępnych miejsc oraz jako doraźna pomoc w usuwaniu okruszków z blatów, kanap czy foteli. Po naładowaniu starcza na ciągle odkurzanie aż przez 36 minut.

KTÓRE MODELE SĄ NAJTAŃSZE W UŻYCIU? Odkurzacze bezworkowe są tańsze w eksploatacji od urządzeń z workiem. Po sprzątaniu wystarczy opróżnić pojemnik i już można zacząć odkurzać na nowo. Zaletą tych modeli są także bardzo dobre filtry. Chociaż odkurzacze workowe kosztują mniej, to ich minusem jest to, że ciągle musimy wydawać pieniądze na nowe worki papierowe albo prać regularnie te z materiału. To generuje dodatkowe koszty. Ostatecznie, więc nie tylko rachunek za prąd a ile całość kosztów za odkurzanie wychodzi więcej niż w przypadku odkurzaczy bezworkowych.